رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۴ جماد ثاني ۱۴۴۳
  • 2022 Tuesday 18 January

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز پس از حدود ۲ ساعت بحث و بررسی، نهایتاً با تصویب گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مخالفت کردند. خبرگزاری میزان – وکلای ملت، امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ را پس از حدود ۲ ساعت چکش‌کاری تصویب نکردند. از مجموع ۲۸۴ […]

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز پس از حدود ۲ ساعت بحث و بررسی، نهایتاً با تصویب گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مخالفت کردند.

خبرگزاری میزان – وکلای ملت، امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ را پس از حدود ۲ ساعت چکش‌کاری تصویب نکردند.

از مجموع ۲۸۴ نماینده خانه ملت، ۲۶۱ نماینده حضور داشتند که ۲۵۹ نماینده در رأی‌گیری شرکت کردند یعنی فقط ۲ نماینده علی‌رغم حضور در صحن علنی در رأی‌گیری شرکت نکردند.

نهایتاً کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ با ۹۹ رأی موافق (بیش از ۳۷ درصد)، ۱۴۸ رأی مخالف (بیش از ۵۶ درصد) و ۱۲ رأی ممتنع (حدود ۴ درصد) تصویب نشد.

  اما آنچه باعث شد مجلس شورای اسلامی با این گزارش موافقت نکند، علی‌رغم آنکه در لابلای اظهارنظر نمایندگان مخالف مستتر بود، در فضای نخبگانی اقتصاددان‌ها هم مطرح شد به طوری که بخشی از آن‌ها نکته نظرات خود را در پیام توئیتری منتشر کردند.

سید محمدهادی سبحانبان عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی و دانش آموخته دکتری اقتصاد دانشگاه تهران علت ضرورت رد کلیات بودجه را اینگونه توصیف کرده است: بیش از ۱۰۰ اقدام اصلاحی در راستای حفظ قدرت خرید مردم، حذف رانت و تبعیض، محرومیت‌زادیی، رونق تولید و اشتغال، و ارتقای انضباط مالی و شفافیت بودجه در کمیسیون تلفیق، به تصویب رسیده است. اما بهترین بودجه هم بدون همراهی دولت، به سرانجام نخواهد رسید!  

چرا لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس تصویب نشد؟ کارشناسان پاسخ می‌دهند

  همچنین سید امیر سیاح از فعالان ‏محیط کسب‌وکار، کارآفرینی و فعال اقتصادی حوزه رسانه درباره رد کلیات لایحه بودجه نوشته است: کسر بودجه وحشتناک در لایحه بودجه۱۴۰۰، بمبی است که اقتصادایران را منفجرخواهد کرد. خروجی کمیسیون تلفیق، کسر بودجه را بیشتر کرده و انفجار، به پای مجلس ثبت خواهد شد.  

چرا لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس تصویب نشد؟ کارشناسان پاسخ می‌دهند

محسن زنگنه دکتری اقتصاد و عضو هیئت علمی دانشگاه و رییس کمیته اصلاح ساختار بودجه در خصوص دلایل رد کلیات بودجه را این طور توضیح داده است: به دلایل عدم تحقق اصلاح ساختاری آن در حد انتظار، ناتوانی دولت در تحقق درآمد‌ها و نیز انجام صحیح هزینه ها، تصمیمات اخذ شده در خصوص ارز۴۲۰۰ و یارانه‌های نقدی، مخالفت و عدم عزم دولت برای اجرا و عدم توجه به اقتصاد سیاسی و پیوست اجتماعی بودجه معتقد به رد کلیات بودجه هستم.  

چرا لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس تصویب نشد؟ کارشناسان پاسخ می‌دهند

علی خضریان فعال سیاسی و رسانه‌ای و نماینده مجلس شورای اسلامی دلایل رد کلیات بودجه را این طور بیان کرد: در حالیکه لایحه بودجه۱۴۰۰ از سوی دولت در بخش درآمد‌ها غیرواقعی نوشته شده و بر مبنای آن، اقدام به هزینه‌تراشی‌های واقعی کرده است؛ کمیسیون تلفیق مجلس به جای اصلاح، افزایش هزینه‌ها را برای پیش‌خوری‌های غیر ضرور از طریق فروش اوراق فراهم کرده تا راهی جز ردکلیات بودجه باقی نماند.  

چرا لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس تصویب نشد؟ کارشناسان پاسخ می‌دهند

  همچنین روح الله متفکر آزاد عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی در رابطه با رد کلیات بودجه این طور نوشت: در صورتیکه فردا کلیات لایحه بودجه رای بیاورد بررسی جزییات را در سه شیفت صبح و ظهر و شب انجام خواهیم داد، با وجود تغییرات خوبی که کمیسیون تلفیق داده است، دولت اراده‌ای برای پذیرفتن آن تغییرات ندارد. این مساله شاید بر رای صحن تاثیر بگذارد.  

چرا لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس تصویب نشد؟ کارشناسان پاسخ می‌دهند

علی بابایی کارنامی رئیس فراکسیون کارگری و سخنگوی کمیسیون اجتماعی در خصوص ضرورت رد کلیات بودجه نوشت: با سپاس از زحمات کمیسیون تلفیق، اما عدم شفافیت منابع، افزایش اتکا به نفت، عدم توجه به تولید، فرهنگ و سلامت، عدم اصلاح حقوق و دستمزد و مهمتر از همه عدم همراهی دولت در اجرای بودجه اصلاحی راهی جز ردکلیاتبودجه را پیش روی نمایندگان قرار نمی‌دهد.

چرا لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس تصویب نشد؟ کارشناسان پاسخ می‌دهند
  • انتهای پیام/

اخبار مرتبط