رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۴ جماد ثاني ۱۴۴۳
  • 2022 Tuesday 18 January

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و کره جنوبی مجلس شورای اسلامی گفت: کره جنوبی در خصوص وصول مطالبات ایران جدیت به خرج دهد. روح‌الله متفکر آزاد در دیدار با سفیر کره جنوبی در ایران، به روابط تاریخی جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی اشاره کرد و گفت: روابط جمهوری اسلامی و کره جنوبی از سابقه […]

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و کره جنوبی مجلس شورای اسلامی گفت: کره جنوبی در خصوص وصول مطالبات ایران جدیت به خرج دهد.

روح‌الله متفکر آزاد در دیدار با سفیر کره جنوبی در ایران، به روابط تاریخی جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی اشاره کرد و گفت: روابط جمهوری اسلامی و کره جنوبی از سابقه تاریخی برخوردار بوده که البته ابعاد سیاسی، فرهنگی، تجاری و … را نیز در بر می‌گرفته است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: در ۲ سال اخیر روابط  تجاری جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی دچار یک چالش شده و این نیز به سبب اقدامات مداخله جویانه کشور ثالث اتفاق افتاده است.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و کره جنوبی تاکید کرد: ما علاقه‌مند به این هستیم که روابط ایران و سئول همچون گذشته دوستانه و مبتنی بر احترام متقابل باشد که البته کره‌ای ها نیز باید در این زمینه قدم‌های جدی و ملموسی را بردارند.

وی اظهار کرد: چندین میلیارد دلار از دارایی‌ها و اموال ملت ایران در بانک‌های کره جنوبی به بهانه تحریم های یک جانیه آمریکا بلوکه شده‌اند که هیچ مبنای حقوقی ندارد؛ چرا که مورد تحریم سازمان ملل نیستیم، بلکه این تحریم‌ها از سوی آمریکا علیه ایران اعمال شده است.

عضو هیات رئیسه مجلس تصریح کرد: دولت کره جنوبی اگر به دنبال حفظ روابط دوستانه و بستر تجاری مناسب با جمهوری اسلامی ایران است باید تحت تاثیر بازی‌های سیاسی  کشور ثالث قرار نگیرد.

 متفکر آزاد عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی از دولت می‌خواهد که برای بازپس گیری اموال کشورمان در بانک‌های کره جنوبی تمام تلاش خود را به کار گیرد که راهکارهای حقوقی و قانونی آن نیز وجود دارد؛ بنابراین همچنان به دنبال این هستیم که روابط دوستانه با سئول حفظ شود./

روح الله متفکرآزاد رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی در ادامه دیدار با یو جانگ ­هیان، سفیر کره ­جنوبی در تهران دیدار و گفت‌وگو کرد. با اشاره به سابقه مناسبات دو کشور، بر اهمیت تحکیم و تقویت ارتباطات دوستانه فیمابین تاکید کرد و گفت: گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی با هدف صیانت از دستاوردهای ۶ دهه مناسبات دوستانه دو کشور در عرصه های سیاسی، اقتصادی و صنعتی و همچنین کمک به رفع موانع موجود در مسیر توسعه همکاری ها تشکیل شده و در این خصوص تلاش می کند.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر نقش سفیر کره جنوبی در تسهیل همکاری میان بخش های مختلف دو کشور اذعان داشت: افزایش تعاملات و همکاری های فیمابین، جز در سایه تلاش و کوشش سفرای دو کشور که به عنوان پل ارتباطی، تجار، بازرگانان و مردم دو کشور را به یکدیگر پیوند می­دهند، به ثمر نمی نشیند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از سیاست های ضد بشری آمریکای ترامپ در جهان افزود: کشورهای مستقل جهان هرگز اجازه نمی دهند تا نوع ارتباطشان با دیگر کشورها از سوی طرف های ثالث تعیین و به آنها دیکته شود.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در همین رابطه بیان داشت: اهمیت ارتباطات و همکاری های دو کشور ایجاب می کند تا موانع موجود در مسیر توسعه همکاری ها هرچه زودتر رفع شود.

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی در پایان این دیدار نسبت به ارتقای دوباره سطح مناسبات جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی در سایه تلاش و اهتمام نمایندگان عضو گروه دوستی پارلمانی ابراز امیدواری کرد.

*سفیر کره جنوبی در تهران: سئول از هیچ کوششی برای رفع موانع تبادلات تجاری با ایران دریغ نمی‌کند

یو جانگ ­هیان نیز در این دیدار بر اهمیت دیپلماسی پارلمانی تاکید کرد و گفت: همکاری میان مجالس دو کشور نقش مهمی در افزایش تعاملات دوستانه فیمابین دارد.

وی در ادامه توسعه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مهم در منطقه و جهان، نزد مسئولان کره ای را حائز اهمیت فراوانی دانست و افزود: سئول برای رفع مشکلات و موانع موجود در مسیر تبادلات اقتصادی و تجاری فیمابین از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

سفیر کره جنوبی در تهران در پایان این دیدار به راه اندازی و افزایش ظرفیت کانال همکاری های انسان‌دوستانه بین دو کشور اشاره و نسبت به حل و فصل مشکلات فعلی در آینده نزدیک ابراز امیدواری کرد.

به گزارش خانه ملت، در این دیدار احمد راستینه، نماینده مردم شهرکرد، بُن و سامان و نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی نیز حضور داشت و در خصوص راه­های رفع موانع موجود در مسیر توسعه همکاری­های فیمابین دو کشور به بیان نقطه نظرات خود پرداخت.

پایان پیام/

اخبار مرتبط